امید چهاردولی ۲۵ مهر ۱۳۹۷ آموزش گیتار, مقاله های آموزشی
راهنمایی درباره آکورد گیتار
امتیاز: 5 از 4 رای

درباره آکورد گیتار

به طور کلی به نواختن هم‌ زمان چند نت، آکورد گیتار گفته می‌شود. اگر بخواهیم به گونه ای دیگر این موضوع را بیان کنیم، چند صدا که همزمان با هم شنیده می‌ شوند را آکورد می‌گویند که این آکورد ها را متناسب با گام‌ های موسیقی می‌سازند. آکورد می تواند سه صدایی (triad) ، چهار صدایی (tetrad) ، پنج صدایی (pentad) ، شش صدایی (hexad) و هفت صدایی (heptad) باشد.

 

همان گونه که در بالا اشاره نمودیم زمانی که بیشتر از دو نت روی همدیگر و به طور همزمان نواخته بشوند ، به طوری که شنونده یک صدا یا Tune را بشنود، در واقع یک آکورد نواخته شده است.
به عنوان مثال برای ساختن آکورد دوماژور ، نت های دو ، می ، سل ، باید به طور همزمان نواخته شود یا نواختن هم زمان نت های لا ، دو ، می ، آکورد لامینور را می سازند. به همین ترتیب برای آکورد های ماژور ، سل ماژور و مینور نیز قواعدی وجود دارد که در مقاله ای دیگر در سایت موسیجه به آموزش دقیق این آکورد ها خواهیم پرداخت.

 

جالب از بدانید که هر آکورد در گیتار چیزی بیش از ۴۰ شکل مختلف را داراست. که به عنوان مثال تعداد ۹۳ آکورد C و ۱۴۳ آکورد E و ۶۰ آکورد D و ۱۰۹ آکورد G و ۴۷ آکورد F و ۸۹ آکورد A و ۵۶ آکورد B وجود دارد. اما لازم نیست همه اشکال یک آکورد را بدانید، فقط کافیست که از میان این تعداد شکل های مختلف آکورد ، سه شکل از هر آکورد را حفظ کنید.

 

مفهوم دیگری که در زمینه آکورد گیتار شاید به گوشتان خورده باشد، آرپژ یا آکورد شکسته است که هر زمان نت های یک آکورد به طور غیر هم زمان به شکلی از ریتم و یک دوره تکراری پشت سر هم و یا با فاصله زمانی کوتاهی نواخته شوند به آن آرپژ می گوییم. به بیان ساده تر آرپز آکوردی است که نت های آن با هم به صدا در نمی آیند و به صورت یک لوپ ملودی وار هستند.

 

یک مفهوم نام آشنای دیگر در موسیقی و گیتار هارمونی نام دارد که هارمونی را می توان دانشی برای چند بخشی کردن موسیقی بر پایه ویژگی آکورد ها و قانون وصل کردن آکورد ها به هم دیگر تعریف کرد. که این وصل کردن آکورد ها به هم دیگر به منظور همراهی با ملودی موسیقی می باشد

تا کنون نظری ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید :)